Telefon: +90 248 213 12 16 | E-posta: iso@mehmetakif.edu.tr

BURDUR

Burdur

Anadolu medeniyetinin kalbinde, insanlığın yerleşik hayata ilk adımını attığı, şehir hayatının başlamasıyla birlikte tarım faaliyetlerinin geliştiği yerdir Burdur… Güller, göller ve gönüller diyarı Teke Yöresi’nin kıvrak figürleri ile halk oyunları, dantel dantel işlenmiş yöresel kıyafetleri, kolay ulaşımı, inanılmaz doğası ve tarihe meydan okuyan kültür hazinesi mekânlarıyla Burdur sizleri bekliyor.

Büyüleyici ihtişamı ile Büyük İskender’i kapısında karşılayabileceğiniz Sagalassos, korkusuz savaşçıların hızlı atlarını izleyebileceğiniz Kibyra, karanlığı keşfetmenin heyecanını tadacağınız İnsuyu Mağarası ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Zengin bir arkeolojik potansiyele sahip olan ilimizde dünyaca ünlü Burdur Müzesi’ni ziyaret edebilir, burada Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserleri görebilirsiniz.

Osmanlı mimarisinin örneklerinden yıllara yenik düşmeyen Baki Bey Konağı, Taş Oda ve Mehmet Akif Ersoy Müzesi ile tarihi bir geziye çıkabilir, bu gezi sırasında geleneksel lezzetlerin damakta bıraktığı tatlara tanıklık edebilirsiniz.

Burdur, Türkiye genelinde yapılan sınavlarda (SBS, YGS, LYS, KPSS) eğitimdeki başarısı ile her zaman adından söz ettirmektedir. Yıllardır süregelen bu başarısı Burdur’un bir eğitim kenti olarak anılmasını sağlamıştır. Sizlere azim dolu bu şehirde sıcak, samimi, sakin ve huzur dolu yaşamaya davet ediyoruz.

Flamingo, kuğu, yaban ördeği ve 85 farklı kuş türünü barındıran, doğa âşıklarının vazgeçilmez mekânı olan Burdur Gölü ile eşine az rastlanır tertemiz suyuyla her türlü su sporuna uygun olan turkuaz renkli Salda Gölü sayesinde dünyanın en temiz gölüne izleyip göl manzarası eşliğinde Kayak Merkezi’nde kış sporunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Burdur’un güzellikleri bitmez; siz en iyisi Gelin, Gezin, Görün…