Telefon: +90 248 213 12 16 | E-posta: iso@mehmetakif.edu.tr

OLANAKLAR

Öğrenci Dostu Bir Şehir: Burdur

Biz ülkemizin eşsiz güzellikleri ve kültürel mirasına sahip, samimi şehirlerinden birinde güzel bir yerleşkede bulunan küresel bir üniversiteyiz. MAKÜ, evrensel olarak saygın bir akademik kadroya ve araştırma mükemmelliği geleneğine sahiptir. 170'i aşkın bölüm ve onlarca lisansüstü programla Türkiye’deki seçkin üniversiteler arasındadır.

Dünya Standartlarında Bir Üniversite

Adını taşıdığımız Mehmet Akif’in yüksek idealizminden güç alıyor bu yüzden hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyoruz. MAKÜ’de, amacınızı keşfedebilir, kariyerinizi geliştirebilir ve toplumda anlamlı bir fark yaratmaya karar verebilirsiniz. Dünya çapındaki MAKÜ ailesinin bir parçası olmanın anlamlı gururunu yaşayabilirsiniz.

Uluslararası Standartlarda Açık ve Kapalı Spor Alanları

Uluslararası standartlarda tasarlanmış spor kompleksinde yer alan yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol, voleybol, hentbol ve futbol sahaları, squash, masa tenisi, fitnes, step-aerobik-pilates, sauna ve buhar odaları, atletizm ve jimnastik, serbest jimnastik, badminton, uzak doğu sporları, okçuluk, halk oyunları ve kondisyon salonlarından oluşan pek çok birimden eğitiminiz süresince faydalanabilir ve fiziksel ve psikolojik performansınızı artırabilirsiniz.

Zengin İçerikli Modern Kütüphane

Geleneksel kütüphane hizmetlerini en son teknolojik gelişmeler ile destekleyen MAKÜ Kütüphanesi, kullanıcılarının bilgi ihtiyaçlarını kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılayarak, eğitim-öğretim faaliyetlerinin ve bilimsel araştırma-geliştirme çalışmalarının alt yapısını oluşturmaktadır. Ülkemizin en modern yapılarından birini oluşturan kütüphane, 10.000 m2 kapalı alana ve 1.500 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Öğrenci Toplulukları

MAKÜ 70’i aşkın öğrenci topluluğu ile Türkiye’nin bu açıdan en zengin üniversitelerinden biridir. Bu topluluklar, öğrencilerimize üniversite eğitimleri boyunca geniş bir hobi yelpazesi sunmaktadır.

Bilim, kültür ve sanatın hemen her dalında bir öğrenci topluluğuna sahip olan MAKÜ’de, zamanınızı dolu dolu geçirerek bir şeyler üretmek, yeni beceriler kazanmak ve insan ilişkilerinizi geliştirmek mümkün hale gelmektedir.

Sosyal Yaşam

MAKÜ’de hem üniversite mensuplarının hem de Burdur halkının ilgiyle izledikleri pek çok bilimsel, sanatsal ve kültürel faaliyet düzenlenmektedir. Yerleşke ulusal ve uluslararası düzeyde ün yapmış sanatçı ve toplulukların yanı sıra çok sayıda öğrenci topluğunun birbirinden renkli etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu amaçla inşaa edilmiş 600 kişi kapasiteli MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda hemen her gün bilimsel toplantılardan konferanslara, konserlerden sergilere kadar çok sayıda etkinliğe katılmak mümkündür.

Uluslararasılaşmış Bir Üniversite

MAKÜ’nün önemli bir yanı da Erasmus ve Bologna süreçleri, Üniversitelerarası yapılan işbirliği protokolleri ve disiplinlerarası gerçekleştirilen yurtdışı kaynaklı araştırma projeleri gibi çok çeşitli alanlarda bilimsel atılımlar gerçekleştirmesidir. MAKÜ yenilikçi ekseni çerçevesinde yerele hakim, ulusalı iyi bilen ama uluslararası düzeyde de atılımlar yapmış bir üniversite olmayı hedeflerken; öğrenci ve öğretim elemanlarının dünyaya açılabilen bireyler olması için değişim programlarının en yüksek düzeyde kullanıldığı bir üniversitedir. Ayrıca MAKÜ Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünya ülkelerinden öğrenci alan uluslararası bir üniversitedir.

Erasmus, Mevlana ve Farabi Programları

Eğer siz de kabına sığamayan, farklı şehirleri, ülkeleri, üniversiteleri görmek isteyen, üniversite eğitimi sürecinde aktif olmayı hedefleyen, öğrenci olmanın yaşamınıza katacağı getirilerden en iyi şekilde yararlanmak isteyen bir öğrenciyseniz MAKÜ doğru bir tercihtir. MAKÜ’nün, yurt dışındaki ve yurt içindeki çok sayıda üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde bu üniversitelerde misafir öğrenci olarak birkaç sömestr boyunca bulunabilirsiniz. Yapılan anlaşmalara bağlı olarak İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Polonya, Finlandiya, Belçika, Estonya, Litvanya’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki daha bir çok saygın üniversitede bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilirsiniz.

MAKÜ’lüler için bir başka fırsat ise yurt içindeki üniversitelerde bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilecek olmalarıdır. Türkiye’deki büyük kentlerde bulunan üniversitelerde Farabi Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde bulunabilir, öğrencilik hayatınıza artı değerler katabilirsiniz. MAKÜ, Farabi Programının işletimi ve öğretim elemanı-öğrenci hareketliliğinde Türkiye’de ön sıralarda yer almış etkin bir üniversite olmanın fırsatlarını öğrencilerine fazlasıyla sunmaktadır.

Mezunlarla İlişkiler ve Kariyer Planlama Koordinatörlüğü

MAKÜ, öğrencilerinin gelecek beklentilerine ulaşması, mutlu ve başarılı bir yaşamları olması için kariyer planlarını oluşturmalarında olanaklar yaratır. Koordinatörlük geleceğin, yönetici, sanatçı, bilim insanı ve mühendislerine çalışacakları kurum ve kuruluşları tanıtarak iş ve staj olanakları hakkında bilgilendirir. Ayrıca MAKÜ mezunlarının hem kendi aralarındaki iletişimi sağlamak hem de üniversite ile bağlarını güçlendirmek amacıyla mezun bilgilerini güncelleyerek, mezunlar arası iletişim ağını güçlendirmekte, MAKÜ’nün hazırladığı organizasyonlar ve kariyer olanakları hakkında da bilgi sahibi etmektedir.

Barınma

MAKÜ, yerleşkelerinde yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 2.288 erkek 2.776 kız toplam 5.064 yatak kapasiteli yurtlar ile öğrencilerine çağdaş yaşam standartlarına uygun olarak tasarlanmış, güvenli, ferah ve konforlu bir yurt ortamı sunar. Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Yurtlarında iki, üç, dört, kişilik banyo ve tuvaletlerin içerisinde yer aldığı buzdolabının bulunduğu odalar, engelli öğrenciler için özel tasarlanmış odalar, spor salonları, bilgisayar donanımlı internet bağlantılı kütüphane, ücretsiz sınırsız internet, müzik, resim, çizim, bilgisayar, televizyon, ütü, valiz odaları, çamaşır kurutma yerleri, çamaşırhane, kurs ve atölye çalışmalarının yapıldığı derslikler, konferans salonları, satranç odaları, yemekhane ve kantinler bulunmaktadır. . Ayrıca kent merkezinde pek çok sayıda özel yurt ve apart bulunmaktadır.

Beslenme

MAKÜ modern bir mutfak kompleksi ile çok sayıda yemek salonunu bünyesinde barındıran bir üniversitedir. Uygun hijyen koşullarında ve diyetisyen kontrolündeki deneyimli bir aşçı ekibi tarafından hazırlanan yemeklerin protein ve kalori değerleri web sitesinde yayınlanmaktadır. MAKÜ yerleşkesindeki öğrenci sokağında yer alan ÜniPark AVM içerisinde öğrencilerin hem beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, hem de zamanlarını geçirebilecekleri çok sayıda restoran ve kafeterya bulunmaktadır.

Ulaşım

Coğrafi konumu ve iklimi ile avantaj sunan Burdur, Güneybatı Anadolu’nun orta noktasında yer alan bir kenttir. Bu anlamda pek çok avantajı bulunan kentimiz, Akdeniz ve Ege Bölgelerinin kesişim noktasında bulunması nedeniyle önemli merkezlere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Burdur, Ankara, İzmir ve Antalya’ya yeni ve konforlu otoyollarla, büyük şehirlere de havayolu ile bağlıdır. Bununla birlikte, Burdur, Akdeniz ve kara iklimlerinin geçiş noktasındaki konumu ile bunaltıcı sıcaktan ve dondurucu soğuktan uzak ılıman iklimi ile de tercih edilebilir bir kenttir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

Üniversitemiz öğrencilerinin ve çalışanlarının bireysel, sosyal ve akademik alanda yaşadıkları sorunlarda psikolojik destek sunmayı ve bireylerin zihinsel, duygusal ve davranışsal gelişimlerine katkıda bulunmak, problem çözme becerilerini geliştirerek yaşam kalitelerini arttırmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Psikolojik Danışmanlık Biriminde verilen hizmetler ücretsizdir ve psikolog aracılığıyla sunulmaktadır.

Sağlık Hizmetleri

Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda eğitim gören bütün öğrenci ve çalışanlara sağlık ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.
Birimimizde dört hemşire görev yapmaktadır. Pansuman, tansiyon ölçümü, ilk yardım gibi sağlık hizmetleri sağlanmaktadır. Gerekli durumlarda 112’den sağlık hizmeti talep edilmektedir. Acil vakalarda gelen hastaya ilk müdahale yapılarak, gerekli görülenlerin ilgili sağlık kuruluşuna sevki yapılmaktadır.
Sağlık hizmetleri SKS Daire Başkanlığı’nın bir bölümünde, Veteriner Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde verilmektedir. Ayrıca Fen Edebiyat Fakültesinde bulunan 7 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde, 2 (iki) aile hekimi ve 1 (bir) ebe Üniversitemiz öğrenci ve çalışanlarına sağlık hizmeti vermektedir.

Sağlık merkezimize başvuran tüm öğrencilere ailelerinden sosyal güvencesi olsun ya da olmasın ilk müdahaleleri yapılıp, danışmanlık ve yönlendirme hizmeti verilmektedir.

Teknokent

Teknokentler bölgesel ve ulusal ekonomiye optimal bir biçim kazandırma, üniversitelerin kaynaklarını ve bilimsel birikimini harekete geçirme ilkesini baz almaktadır. Bu amaçla MAKÜ sahip olduğu nitelikli insan gücünün ve altyapı olanaklarının bölgede ekonomik değer yaratılmasında kullanılması ve akademik bilginin ticarileştirilmesi, yerel ve bölgesel kaynakların değerlendirilmesi, yenilikçi ileri teknoloji ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek şirketlere AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve desteğin sağlanması hususlarından hareketle bünyesine Teknokenti dahil etmiştir.

Eğitim Sırasında İş Deneyimi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde yer alan Meslek Yüksekokullarında 3+1 uygulamalı eğitim modeli uygulanmaktadır. Bu model ile öğrenciler üç dönem teorik ders ve bir dönem tam zamanlı olarak iş yerinde uygulamalı mesleki eğitim alıp iş deneyimi ile mezun olmaktadırlar. Bu sayede iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine de katkı sağlanmaktadır.

Öğrenci Destek Merkezi (ÖDEMER)

Öğrenci Destek Merkezi (ÖDEMER), yüksek nitelikli bir öğrenci yaşamı geliştirmek amacıyla, öğrenciler ile akademik ve idari bölümler arasında köprü̈ görevi görmektedir. Öğrencilerin sosyal yaşamını ve memnuniyetini artırmak için kurulan merkez, MAKÜ’nün öğrenci odaklı eğitim anlayışına doğrudan katkıda bulunmayı, öğrencilerin, gelişim süreçlerinde karşılaşabilecekleri sorunlara koruyucu ve önleyici çalışmalar yaparak yardımcı olmayı, mevcut problemler karşısında öğrencilerin var olan potansiyellerini kullanmalarını, sağlıklı ve doğru kararlar almalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.